کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

با ما بپیوندید :

معلومات در مورد استفاده از سیستم بایومتریک با نمایندگان برخی از احزاب سیاسی و رسانه ها شریک شد

امروز پنجشنبه ۵/۷/۱۳۹۷ در مقر کمیسیون مستقل انتخابات محترم معاذالله دولتی کمیشنر و معاون مالی اداری کمیسیون ضمن خوش آمدید به مسئولین احزاب سیاسی و رسانه ها در مورد چگونگی استفاده از سیستم بایومتریک معلومات داد. متعاقباً پوهنیار احمد جاوید رسولی رئیس اداره مرکزی احصائیه، مدیریت این سیستم را مربوط به کمیسیون مستقل انتخابات دانسته، وعدۀ همکاری های تخنیکی را با رهبری کمیسیون نمود.

آقای رسولی، عملاً طرز کار این وسیله را به حاضرین اجراء نموده و در مورد خصوصیات آن معلومات داده افزود: به تعداد بیست و دو هزار دیوایس تدارک شده که چهار هزارو چهارصد آن به کمیسیون تسلیم داده شد.

محترم سید حفیظ الله هاشمی کمیشنر، منشی و سخنگوی کمیسیون ضمن پاسخ به سوالات رسانه ها، مدیریت این روند را مطابق قانون و حکم مقام ریاست جمهوری مربوط به کمیسیون دانسته و از حکومت و ادارات همکار در قسمت تهیه، تدارک و همکاری های تخنیکی این وسایل تشکری نمود.

گفتنی‌است که این وسایل دارای سه بخش (دستگاه، پرنتر و پاور بانک) میباشد. دیوایس برای جمع آوری معلومات بوده، جایگاه فنگر پرنت سکنر، کمره و پروگرام جمع آوری معلومات است. به شکل آف لاین و آن لاین با استفاده از وای فای و سیم کارت کار میکند. دیوایس و پرنتر قابلیت نگهداری بیشتر از هشت ساعت چارچ را داشته و پاور بانک ده ساعت چارچ اضافی را نیز در اختیار این دستگاه میگزارد. پروگرام یا سافت ویر این دستگاه اثر دو انگشت، تصویر فرد، تصویر تذکره و ستیکر را گرفته و کود امنیتی میزند، معلومات را ذخیره نموده و کد منحصر به فرد را پرنت می‌نماید.

این فعالیت بین 40ثانیه یا دقیقه انجام میشود و استفاده از آن ساده است و به یک محل مشخص اختصاص داده می‌شود. از معلومات این دستگاه در حالات غیر مترقبه هیچ‌شخص استفاده کرده نمی‌تواند و صرف از طریق دستگاه عمومی(سرور) قابل استفاده و خوانش است. معلومات این دستگاه به هیچ شخص اجازه تقلب را نداده و قابلیت شناسایی معلومات تکراری را دارد.