کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

با ما بپیوندید :

انتخابات ولسی جرگه و شورای ولسوالی ۱۳۹۷

 

اعضای کمیسیون مستقل انتخابات

ویدیو

رهنمود برای مشاهدان، ناظران کاندیدان و رسانه ها

تفتیش 100 فیصد نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال 1393:

مقدمه

کمیسیون مستقل انتخابات یگانه مرجع ایست که مسئولیت برگزاری انتخابات و تصدیق و اعلان نتایج را به عهده دارد.

این رهنمود جهت حفظ تمامیت طرزالعمل تفتیش در نظر گرفته شده تا نتایج نهایی انتخابات، اراده مردم افغانستان را که با ریختن اوراق رأی دهی به داخل صندق های رأی دهی، ابراز داشتند، منعکس بسازد.

 1. جزئیات

  کمیسیون مستقل انتخابات تفتیش وسیع و گسترده تمام اوراق رأی دهی را که به تاریخ 24 جوزای سال 1393 یعنی روز دور دوم انتخابات سال 1393 ریخته شده اند، انجام خواهد داد. تقریباً 22828 صندوق رأی دهی ( 8109493 رأی ) از هریک از ولایات کشور جمع آوری و به دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات در کابل انتقال داده میشود. این تفتیش گسترده و عمیق کمیسیون مستقل انتخابات را در موقف بهتری قرار خواهد داد تا:

  • آرای معتبر را از غیر معتبر تفکیک نماید
  • نتایجی را ارائه نماید که دقیقاً اراده مردم افغانستان را که در روی ورقه رأی دهی ابراز داشتند، منعکس ساخته و
  • رهبر مشروع ملت را مشخص بسازد

  با حمایت هردو کاندید ریاست جمهوری و جامعه جهانی بشمول دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، این روند به عنوان راهی جهت ایجاد اعتماد ملی بر نظام دموکراسی و اهمیت انتخابات صلح آمیز تلقی میشود.

 2. شرح مختصر تفتیش

  تفتیش آراء در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات به استثنای روز های عید سعید فطر همه روزه از ساعت 7 صبح الی 6 شام انجام خواهد شد. روند تفتیش همزمان از سوی 100 تیم تفتیش که در دو نوبت کاری یعنی از ساعت 7 صبح الی 12 ظهر و از ساعت 1 بعد از ظهر الی 6 شام کار مینمایند، اجرا خواهد شد. هرتیم تفتیش متشکل از دو تن از کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات میباشد که کارشان به صورت فعالانه از سوی مشاهدان ملی و بین المللی و ناظران هردو کاندید ریاست جمهوری مورد مشاهده قرار خواهند گرفت.

  روند تفتیش مطابق به بهترین روش های بین المللی انجام خواهد شد. معیارات تشخیص اعتبار آراء شامل آن معیاراتی است که قبلاً وجود داشته و همچنان معیارات اضافی را در بر میگیرد که از سوی ملل متحد پیشنهاد شده و مورد توافق هردو کاندید قرار گرفته اند.

  کمیسیون مستقل انتخابات نتایج تفتیش را در جریان روند تفتیش به صورت منظم نشر خواهد کرد. به اساس قانون انتخابات افغانستان هریک از دو کاندید و ناظران شان میتوانند در طی 24 ساعت از نشر نتیجه تفتیش رسماً شکایت درج نمایند و کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی این شکایات را در ظرف 48 ساعت از دریافت آنها مورد رسیدگی قرار میدهد.

 3. توزیع اعتبارنامه برای مشاهدان تازه انتخاباتی و ناظران کاندیدان

  تمام مشاهدان انتخاباتی، ناظران کاندیدان و رسانه ها که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعتبارنامه دریافت نموده اند، باید اعتبارنامه های اصلی شانرا با خود داشته و دخول شان به محوطه کمیسیون مستقل انتخابات جهت مشاهده از امور تفتیش تسهیل خواهد شد.

  انتظار میرود که شمار زیادی از مشاهدان بین المللی و ناظران کاندیدان در پروسه تفتیش سهیم باشند و از اینرو کمیسیون مستقل انتخابات جهت فراهم ساختن تسهیلات برای آنها، پروسه توزیع اعتبارنامه را سرعت میبخشد.

  از مشاهدان بین المللی و ناظران کاندیدان تقاضا میشود تا از نهاد ها یا کاندیدان مربوطه بخواهند تا قبل از ورود شان به افغانستان، کمیسیون مستقل انتخابات را مطلع سازند:

  سکندر دوران مدیر ارشد توزیع اعتبارنامه
  ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  شماره تماس: +93 (0) 799 156 211

  به محض ورود، آنها میتوانند مستقیماً عنوانی دفتر توزیع اعتبارنامه که در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات در کابل قرار دارد، درخواستی دهند.

  متقاضیان دو قطعه تصویر خویش با اندازه پاسپورت را همراه با معرفی نامۀ از سوی نهاد مربوطه شان برای مدیر توزیع اعتبارنامه بسپارند.

 4. دخول به محوطه کمیسیون مستقل انتخابات

  تمام کسانی که قبلاً اعتبارنامه دریافت نموده اند، میتوانند با ارائه اعتبارنامه هایشان وارد محوطه کمیسیون مستقل انتخابات گردند. برای متقاضیان جدید ( کسانی که تا کنون اعتبارنامه دریافت نکرده اند) کارمندان روابط خارجه که جزئیات تماس با ایشان در ذیل آمده اند، تسهیلات را فراهم میسازند:

  مرضیه صدیقی مدیر ارشد ارتباط با رسانه ها
  ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  شماره تماس: +93 (0) 790 69 21 62

  نوریه رحمتی مدیر روابط با مشاهدان ملی و بین المللی
  ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  شماره تماس: +93 (0) 790 69 21 59

  شبنم حضرتی مامور روابط با رسانه ها
  ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  شماره تماس: +93 (0) 790 46 88 51

  لطفاً به خاطر داشته باشید که از متقاضیان جدید تقاضا میشود تا معلومات ذیل را حد اقل یکساعت قبل از ورود شان ارائه نمایند:

  • زمان بازدید
  • هدف بازدید
  • نام مکمل بازدید کنندگان بشمول شماره و نوعیت کارت هویت، و
  • نوعیت، مدل، رنگ و شماره پلیت هر واسطۀ که وارد محوطه کمیسیون مستقل انتخابات میشوند .

  بازدید کنندگان همچنان باید تذکر دهند که آیا از سوی محافظان همراهمی میشوند یا خیر.

 5. رفتار عمومی

  تمام ناظران، مشاهدان و رسانه های دارای اعتبارنامه میتوانند در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات حضور داشته و از روند تفتیش نتایج انتخابات مشاهده بعمل آورند با این شرط که این روند را مختل نساخته یا در آن دخالت ننمایند. همچنان از ایشان تقاضا میشود تا موارد ذیل را در نظر داشته باشند:

  • اطمینان حاصل نمایند که اعتبارنامه هایشان به سهولت قابل دید میباشند
  • استقلالیت کمیسیون مستقل انتخابات را منحیث یگانه مرجع انتخاباتی که مسئولیت اعلان نتایج را به عهده دارد، احترام نمایند
  • قانون انتخابات، تمام قوانین مربوطه دیگر، طرزالعمل ها و فیصله های رسمی کمیسیون مستقل انتخابات را رعایت نمایند
  • مطابق به اصول رفتار مربوطه رفتار نمایند
  • هر گونه شکایات یا مشاهدات خویش از بی نظمی ها را از طریق رسمی شریک ساخته و درخواست نمایند که کارمند ملل متحد که در آنجا موجود میباشد، سوالات را وضاحت دهد
  • از شریک ساختن شکایات یا مشاهدات با مردم یا رسانه ها خود داری نمایند
  • از داوری یا تکرار نتایج یا ارقامی که از سوی منابع غیر رسمی پخش میشوند، خود داری نمایند
  • از ایجاد شایعات، تکرار یا حمایت از شایعات خود داری نموده، و
  • از استعمال الفاظ یا اظهارات نفاق افگنانه و تبعیض آمیزی که باعث تنش های نژادی، قومی، سمتی، گروهی، جنسی یا مذهبی میشود، اجتناب نمایند .

  کمیسیون مستقل انتخابات این حق را نگهمیدارد تا اعتبارنامه هر نهاد یا فردی را که قانون انتخابات و فیصله های کمیسیون مستقل انتخابات یا کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی را نقض مینماید، یا شخصی را که کاندید یا نهاد مربوطه اش خواهان لغو اعتبارنامه اش میباشد، یا در صورت انصراف نهاد یا کاندید، فرد از آن نمایندگی نماید، باطل یا لغو نماید.

 6. رهنمود برای مشاهدان

  تمام ناظران کاندیدان میتوانند بعد از ارائه اعتبارنامه هایشان جهت مشاهده از روند تفتیش وارد محوطه کمیسیون مستقل انتخابات شوند.

  از مشاهدان توقع برده میشود تا بیطرفانه عمل نموده و از دخالت در روند انتخابات خود داری نمایند. آنها نباید به هیچیک از مواد انتخاباتی دست بزنند یا نباید سعی نمایند تا بالای تیم های تفتیش یا هر کارمند انتخاباتی دیگر اعمال نفوذ نمایند.

  مشاهدان باید از منحرف ساختن توجه تیم های تفتیش جلوگیری نمایند. در هنگامی که در داخل محوطه کمیسیون مستقل انتخابات قرار دارند، آنها باید از استفاده از کمره ها، وسایل ثبت یا انترنت خود داری نمایند. آنها میتوانند تیلفون های مبایل شانرا با خود داشته باشند اما از ایشان تقاضا میشود تا آنها را در حالت ساکت قرار دهند.

  مشاهدان میتوانند در صورت لزوم از متفشان بخواهند تا توضیحات ارائه کرده یا اقدامات شانرا توضیح دهند.

  در صورتی که یک مشاهد شاهد رفتار غیر عادی یا نقض هر گونه قانون یا لایحۀ میباشد، وی میتواند به یک کارمند ملل متحد مراجعه نماید که در هر ساختمانی که در آنجا تفتیش صورت میگیرد، موجود میباشند.

  مشاهدان میتوانند شرح مفصل روشی را که با آن تفتیش صورت میگیرد بشمول سرپیچی از قوانین، لوایح یا معیارات جهانی انتخاباتی را یاداشت نموده، سوالات را مطرح نمایند و هر گونه بی نظمی را که مشاهده مینمایند، مستند سازی نمایند. گزارشات مشاهدان میتواند به نشر برسد.

 7. رهنمود برای ناظران

  تمام ناظران کاندیدان که اعتبارنامه دریافت نموده اند، میتوانند بعد از ارائه اعتبارنامه هایشان جهت مشاهده از روند تفتیش وارد محوطه کمیسیون مستقل انتخابات گردند.

  هرچند قابل درک است که ناظران به نفع کاندید مشخصی که از وی نمایندگی مینمایند، کار میکنند، ناظران اجازه ندارند تا پروسه تفتیش را دچار مشکل نموده، مانع آن شده یا در آن دخالت نمایند. آنها نباید به هیچیک از مواد انتخاباتی دست بزنند یا نباید سعی نمایند تا بالای تیم های تفتیش یا هر کارمند دیگر انتخاباتی اعمال نفوذ نمایند.

  مشاهدان باید از منحرف ساختن توجه تیم های تفتیش جلوگیری نمایند. در هنگامی که در داخل محوطه کمیسیون مستقل انتخابات قرار دارند، آنها باید از استفاده از کمره ها، وسایل ثبت یا انترنت خود داری نمایند. آنها میتوانند تیلفون های مبایل شانرا با خود داشته باشند اما از ایشان تقاضا میشود تا آنها را در حالت ساکت قرار دهند.

  مشاهدان میتوانند در صورت لزوم از متفشان بخواهند تا توضیحات ارائه کرده یا اقدامات شانرا توضیح دهند. در صورتی که یک مشاهد شاهد رفتار غیر عادی یا نقض هر گونه قانون یا لایحه یی میباشد، وی میتواند به یک کارمند ملل متحد مراجعه نماید که در هر ساختمانی که در آنجا تفتیش صورت میگیرد، موجود میباشند .

  هرگونه شکایت مربوط به روند تفتیش باید در طی 24 ساعت عنوانی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی درج گردد.

  ناظران باید جداً از تشریک مشاهدات یا افشای معلومات حساس شان با مردم یا رسانه ها خود داری نمایند. ناظرانی که در داخل و خارج از کمیسیون مستقل انتخابات قرار دارند باید از اظهارات انتقاد آمیز، تهمت آمیز، نفاق افگنانه یا اظهاراتی که ممکن است منجر به خشونت شود، خود داری نمایند.

 8. رهنمود برای رسانه ها

  مطابق به اصول رفتار رسانه ها، رسانه هایی که دارای اعتبارنامه میباشند، میتوانند در تمام مراحل پروسه انتخاباتی حضور داشته باشند.

  بازدید رسانه ها از کمیسیون مستقل انتخابات بعد از درخواست و طبق لزوم از سوی کارمندان روابط خارجه کمیسیون مستقل انتخابات تسهیل خواهد شد. جهت تنظیم بازدید شان، رسانه ها باید با یکی از دو کارمند ذیل به تماس شوند:

  مرضیه صدیقی سلیم مدیر ارشد روابط با رسانه ها
  ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  شماره تماس: +93 (0) 790 69 21 62

  شبنم حضرتی مامور روابط با رسانه ها
  ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  شماره تماس: +93 (0) 790 46 88 51

  رسانه ها میتوانند کمره و وسایل فلمبرداری را به محل تفتیش بیاورند. با این وجود لازم است تا آنها از محل مناسبی که مزاحمت ایجاد نکند و باعث انحراف توجه تیم های تفتیش نشود یا معلومات حساس را به خطر مراجه نسازد، فلمبرداری و عکاسی نمایند.

  همچنان رسانه ها باید فرهنگ افغانها و امنیت کارمندان انتخاباتی را احترام کرده و از عکاسی یا فلمبرداری که باعث شناسایی افراد گردد، خود داری نمایند مگر اینکه قبل از عکاسی یا فلمبرداری آنها از ایشان اجازه اخذ نمایند.

  با درک اهمیت این کار مهم، از رسانه ها تقاضا میشود تا از صبحت و مصروف ساختن آنهایی که در در این روند دخیل هستند بخصوص تیم های تفتیش، ناظران کاندیدان و مشاهدان که توجه همه جانبه شان به این پروسه مهم میباشد، خود داری نمایند. کارمندان روابط خارجه قابل دسترس و آماده میباشند تا خبرنگاران را در جهت بدست آوردن معلومات مورد نیاز شان کمک نمایند.

  مطابق به اصول رفتار رسانه ها، رسانه ها باید مقررات و فیصله های کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی و نیز کمیسیون رسانه ها را رعایت کرده و تمام گزارشات شانرا بیطرفانه تهیه نمایند.